Vesaisten Keskusliitto 69 vuotta, 9.12. juhlitaan yhdessä!

Kannustamme kaikkia Vesaistoimijoita järjestämään omia paikallisia ja alueellisia matalan kynnyksen tapahtumia – yhdessä juhla on aina suurempi!

9.12. klo 18.00 vietetään Vesaisten Keskusliiton syntymäpäiviä. Kannustamme kaikkia Vesaistoimijoita järjestämään omia paikallisia ja alueellisia matalan kynnyksen tapahtumia – yhdessä juhla on aina suurempi! Toiveena on, että jokaisessa piirissä järjestetään ainakin yksi tapahtuma 9.12. Kyseessä on Vesaisten Keskusliiton 69-v synttärit, jotka käynnistävät 70-v juhlavuoden.

Paikalliset tapahtumat: Järjestäkää omannäköinen juhla! Se voi olla esimerkiksi:

•Yhteiset joulukahvit, pipareiden koristelua, pikkujoulut, joululaulujen laulamista tai mitä tahansa mukavaa yhdessäoloa

Hybriditilaisuuden ohjelma:

•18.00–18.15: Yhteinen aloitus ja ohjelmaa Keskusliiton lähetyksessä.

•Puheenjohtajan tervehdys, jouluinen musiikkiesitys, juhlavuoden esittelyä (mm. logon julkistaminen)

•18.15 eteenpäin: Paikalliset juhlat ja oma ohjelma

Käytännön vinkkejä onnistuneeseen tapahtumaan:

•Paikka: Valitkaa helposti saavutettava tila, esim. kylätalo, koulu tai jonkun koti.

•Tarjoilu: Pienet herkut riittävät – piparit, glögi, kahvi.

•Koristelu: Jouluinen tunnelma syntyy kynttilöistä, pipareista ja kuusenkoristeista.

•Tekniikka: Varmistakaa, että voitte seurata hybridilähetystä (läppäri, tykki, nettiyhteys, kaiutin).

•Tunnelma: Pidetään matala kynnys – jokainen voi tulla mukaan!

•Muistakaa jakaa kuvia ja tunnelmia somessa tunnisteella #vesaisetyhdistää

Scroll to Top